Lamine Parke Nasıl Temizlenir?

Lamine Parke Nasıl Temizlenir?

25Nis

2018

Temizlik

Lamine Parke Nasıl Temizlenir?

Lamine Parke Temizlik ve Kullanım Koşulları

 

Bir parkenin dayanıklılığı ve direnci o parkeye yapılan doğru ve düzenli bir bakımla ilgilidir. Lamine parke dikkatli kullanılıp, doğru bakım yapılırsa çok uzun yıllar boyunca ilk günkü halini muhafaza edecektir. Aşağıdaki kullanım koşullarına ve bakım talimatlarına uymanız parkenizin ömrünü uzatacaktır.

Lamine Parke'nin döşendiği ortam 18-22 C° ve %50-60 nem oranları arasında olmalıdır.

Sandalye ve masa ayaklarının altına koruyucu keçeler monte edilmelidir. Özellikle ofislerinizde ve çalışma alanlarınızda sandalye altlarında şeffaf koruyucular kullanmalısınız.

Ağır ve kesici mobilya ayaklarının parkeyle olan direkt temasından kaçının. Mobilyaların (sandalya, masa, sehba vs.) parke ile temas eden ayaklarının keçe ile kaplanması parkenin uzun ömürlü kullanımı için tavsiye edilir.

Ev girişlerinde paspas bulundurulması tavsiye edilir.

Kum, taş ve sudan parkenizi koruyun. Kir ve çakılların parkeye zımpara etkisi yapacağını ve çizeceğini unutmayın.

Çivili topuklu ayakkabı ile parkelerin üzerine basılmaması tavsiye edilir.

Tekerlekli sandalyelerinizdeki tekerleklerde yumuşak tekerleklerin kullanıldığına dikkat edilmelidir. Büro ortamlarında bu tip tekerlekli sandalyelerin altına buna uygun imal edilmiş plastik koruyucuların kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Parkenin direkt su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Altı ıslak ayakkabıların, kuruması için açık bırakılan şemsiyelerin parkenin yüzeyinde kabarma yaratabileceğini ve parkeyi soldurabileceğini unutmayın.

Parkenin temizliğinde suyu çok (bol) kullanmayınız.

Lamine Parkenizin düzenli aralıklarla temizlenmesi tavsiye olunur.

    Parke üzerine yapışmış kirleri nemli bez ile temizleyiniz. Parkenin üzerindeki toz süpürüldükten sonra, duru su ve sabun kullanınız. Ağır deterjanlar ve amonyak içeren solventlerin cilaya hasar verebileceğini unutmayınız.

Temizlik yaparken daima çok iyi sıkılmış bir bez kullanın. Doğal temizleyici (ahşap temizleyici) ürünler kullanmaya özen gösterin.

Daima iki kova kullanın. Biri temizlik için, diğeri ise bezinizi durulamak için olmalıdır.

Bezinizi parke üzerinde sıkmayın.

Micro-fiber bezler kullanmayın. Doğal olmayan deterjan ve metal parçacıklı temizlik bezleri kullanılmamalıdır.

Temizlik yaparken alkol ve benzeri maddeler kullanmayın ve sadece duru suyla temizlik yapmayın.

Yerden ısıtmalı ortamlarda yere yapışan paspaslar kullanmamaya dikkat ediniz, aksi takdirde parke ile kimyasal bir reaksiyona girebilir.

 

Ortam nemi ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar :

Lamine parkenin döşendiği ortamın nemi genellikle dikkat edilmeyen bir faktördür. Ağaç canlı bir malzeme olup, hava ile temasından dolayı nefes alan ve çalışan bir dokuya sahiptir. Nem oranı çok düşük olursa malzeme daralacaktır. Bu durumda küçük veya orta küçük derzler oluşabilir. Bu durumun tersi olan yüksek nem oranı ise ağacın şişmesine ve

kabarmasına yol açar. Oda ısıtıldığında, dışarıdan gelen taze hava ile içerideki hava kabul edilemeyecek bir bağıl nem nisbetine ulaşır. Bu hususa müdehale edilmesi ve ideal bağıl nem oranına ulaşılması gereklidir. Özellikle büyük hacimli mekanlarda kullanıldığı zaman, ortamın ısı ve rutubetinin ani ve aşırı değişikliklere uğratılmaması tavsiye edilir. Bu tamamen doğal bir süreçtir. Bu oluşumları hata olarak değerlendirmemek gerekir. İdeal ortam sıcaklığı 18-22 C° ve ideal bağıl nem oranı % 50-60 arasında olmalıdır.

Ortamın ilk kez veya uzun bir aradan sonra tekrar ısıtılmasında ısıtma işleminin kademeli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir. Böyle bir durumda nemlendirici bir cihazın da ısıtma yapılan ortamda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Lamine parkelerin döşendiği günkü görüntüsünü muhafaza etmesi için, döşendikleri ortamların mümkün olduğu kadar aşırı ve ani ısı, rutubet değişikliklerinden korunması tavsiye edilir.


Bu yazı daha önce 4868 kez okundu.

Yorum Yaz

Adınız

Email

Yorum (Yorumlarınız yönetici onay verdikten sonra görünecektir.)

0 Yorum

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

en çok okunanlar

Elizi Parke Haberler

Elizi Parke Haberler 09 Oca, 2020

Masif parke nasıl temizlenir?

Masif parke nasıl temizlenir? 25 Nis, 2018

Parke Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Parke Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli? 24 Tem, 2018

Blog Kategorileri